Iskolánk története

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bagarus Lajos gyűjteményéből

 

„A nagyapáink, nagyanyáink, szemükbe biztatás vagy vád:

Ne hagyjátok a templomot, a templomot s az iskolát!”

                                                             (Reményik Sándor: Templom és iskola,1925)

Az iskola mestergerendája 1850-ből   

Intézményünk múltból a jelenbe…

1680

A helyi oktatásnak legrégebbi egyházlátogatási írásos emléke egy Széchenyi György püspök által elrendelve, melyben írják, hogy Börcsön az öttevényi Sírai Péter látja el a tanítói feladatokat.

1698

Vizsgálat szerint a tanítást Szoldan János végzi

1735

Egy összeírás szerint az iskolamester háza düledezik, kertje viszont jó. Jövedelmei a 31 mérős földjéből, két szekeres rétjéből, valamint az egész és féltelkes gazdáktól párbér fejében 13 köböl gabonát kapott. Az összeíró megjegyzi, a tisztességes megélhetéshez 15 forint kiegészítés lenne szükséges.

1739

Az iskola épülete nagyon rossz állapotban van egy leírás szerint.

1788

Az iskolai jelentés szerint osztatlan iskola működött a faluban, s a növendékek téli időben szorgalmasan bejártak. Bár e megjegyzés kiegészítésre szorul. A nyári hónapokban a gyerek egyáltalán nem jártak iskolába a mezei munka miatt, a szegények pedig télen sem, mert nem tudták a tandíjat befizetni.

1829

A fennmaradt megemlékezés szerint, a tanító segédtanítót nem tart, mert jövedelme neki is alig van. A tanítónak már van külön szobája és külön iskolája, de ez tanításra alkalmatlan. Ez évben 60 tanuló járt az iskolába. Az első osztályba 20 fiú és 17 lány, a második osztályba 15 fiú és 13 lány. Az írást, olvasást napi hat órán keresztül tanulták, kivéve a szerdát és a szombatot, mivel e napokban napi négy órában hittant tanultak. A tanítás március végétől Mindenszentek napjáig (november 1.) szünetelt.

A királyi tanfelügyelő a következőképpen jellemezte a börcsi iskolát: az épület fedele nád fala sártömés, padlózata földes. A terem alacsony sötét. A tanteremben 16 „alkalmatlan” pad van, s egyszerre 60 tanulót lehet leültetni. A tankötelesek száma (hat és 12 éves kor között) 84, az ismétlő iskolát végzők 36-n vannak. Valójában iskolába csak 34 fiú és 50 leány járt. Az oktatási idő nyolc hónapot tett ki.

1850

Döbrösy Pál iskolamestersége idején új iskola épült. 

 

1874

A földesúr, azaz a győri püspök rendbe hozatta az iskolát. A fiúk és a lányok közös teremben nyertek oktatást.

1903

A régi urasági ispánlakot vásárolták meg iskolának.

1905

november

 

 

 

Megnyílt az új épületben az iskola. Átalakítása a nagy költségek miatt húzódott el, az így kialakított épület adja a ma is működő iskolánkat.

 

 

 

1946

A nyolc osztály kialakítását Csángó János tanító végezte el.

1973

A felső tagozatot a gyereklétszám csökkenése miatt szüntették meg, azóta csak alsó tagozat működik Börcsön. A felsősök oktatására az abdai iskolában kerül sor.

1990

Felújítások az iskolában, ablak cserék, az új vizesblokk átadása.

2005

A jelenlegi iskolaépület átadásának 100. évfordulóját egy nagyszabású rendezvény keretében megünnepeltük. 

2008

Komoly felújítások történtek, így teljes elektromos hálózat csere, világítás korszerűsítése, esőkidobók építése, lambéria csere, burkolatok cseréje.

2016

Sikerült közös munkával egy füves területet kialakítani egyéb játékeszközökkel, ezáltal megnövelni az udvar adta lehetőségeket, valamint kialakításra került egy gyakorlókert is.

 fotók: Szabó Tamás